من و تو معمار, متفاوت & حرفه ای
مرجع تخصصی معماری ایرانیان


خانه / پایان نامه ، رساله و مطالعات معماری / رساله معماری موزه مردم شناسی ( طرح نهایی )


رساله معماری موزه مردم شناسی ( طرح نهایی )

رساله معماری موزه مردم شناسی ( طرح نهایی )

در این مطلب با رساله معماری موزه مردم شناسی ( طرح نهایی ) همراه شما معماران گرامی هستیم .

رساله موزه مردم شناسی در فرمت WORD  و در 262 صفحه میباشد که فهرست مطالب و جزییات رو در ادامه می بینید

 


برای مشاهده لیست کامل رساله و پایان نامه های سایت اینجا کلیک نمایید


رساله موزه مردم شناسی

طرح و بیان  مسئله

آندره مالرونوشته است: ((تجربه به ما نشان میدهد که چیزی که بیشتر از هرچیز دیگر دربرابر تمایلات نفسانی و غرائز بشر از اودفاع میکند آن چیزی است که از گذشته به جای مانده است. چرا؟ دانستنش مشکل است … ولی چیزی که از روزگار عبور کرده واز زمانهای دور به امروز رسیده در قلمرو معنوی وهنر حاوی بزرگترین دفاعی است که انسان امروز بتواند یافت ، زیرا که از این پس مذهب نمی تواند مدافع تمدن ما باشد . تمدن علمی با تمدن مذهبی فرق دارد بنابراین باید وسیله دفاعی خاص خود آنرا به دست آورد)).(اسلامی ندوشن. 1373)

 اهمیت موضوع

مسئله فرهنگ هم فردی است،هم ملی هم جهانی،بعد از عقب ماندگی وفقر،بزرگترین مسئله ی دنیای امروز فرهنگ است. صلح وسعادت آینده ی جهان همان اندازه که به اقتصاد وابسته است،به فرهنگ نیز متکی است و وقتی که همه مسائل از قبیل زور،تهدید،پول،سیاست و… از حل مسائل جهان عاجز می مانند فرهنگ باید پای به میان نهد ((پدران ما کم وبیش تابع  اصول فکری خاص زمان خود بودند که از طریق معارف ملی،دین،سنت ویا خرافات سرچشمه می گرفت و بدین طریق بهتر از ما زبان همدیگر را می فهمیدند ولی ما همه این مبانی را به دور افکنده ایم بی آنکه جانشینی برای آنها به دست آوریم نه به شیوه ایرانی می اندیشیم ونه به شیوه فرهنگی ، نه مادی و نه معنوی من نمیدانم از چه  تاریخی فکر ایرانی از اصول بیگانه شده است واین ابتلای بزرگی است زیرتا به اصول باز نگردیم نخواهیم توانست پایه ی عقلی وعلمی استواری برای جامعه ی خود بگذاریم اندیشه های ما میعادگاه و آشیانه ای ندارند که چون عزیمت کردند بدان باز گردند هر کسی در عالم فکر به کوره راهی روی می نهد و راه بازگشتن را گم مکی کند))( اسلامی ندوشن 1373)

 

 موضوع تحقیق :

بدون هیچ تردیدی آنچه نگرش در مورد این موضوع را به چالش مواجه می سازد پیش زمینه و گمانه زنی در مورد ایجاد این فضا با قابلیت های منحصر به فرد و متنوع است که بتواند نیاز مصرف کننده را پاسخ دهد وآنچه که به مانند الگویی مناسب در جهت رشد فکری حادث شود یا مطالعات انجام شده و وجود فرضیه های ارائه شده و سعی و اهتمام در جهت اثبات تئوری ها و فرضیه های رسیدن به این مسئله که الگویی ساختاری مجموعه با تفکرات و اهداف طراحی منطبق است نمود عینی می یابد . طراحی در چارچوب مستتر که به مانند یک رویه ساختاری مناسب آشکار می شود و لزوم اندیشه که همواره با این رویه عجین است را در ذهن متبادر می سازد ، به راستی که این موزه چگونه ساختاری را داراست وراه های رسیدن به یک معماری پویا وخلاق در آن چگونه است از نکات بارزی است که به آن پرداخته شده است ،موزه نمایشگر یک واقعیت موجود و نفی یک انکار منکر است ،موزه خود باید در یک واقعیت جای گیرد و آن را اثبات کند و به بینده یک واقعیت را در ذهن او هک کند .موزه نمایش گر یک تمدن بزرگ با تمام اجزای آن باید باشد . 

موضوعی که برای پایان نامه در نظر گرفته شده موزه ی مردم شناسی هرمزگان می باشد که سایت این موزه در شهر بندرعباس ودر محله ی سورو واقع شده. که مهمترین کارش نشاندادن فرهنگ مردم استان هرمزگان می باشد . که مهمترین کار موزه  می باشد.اصطلاح فرهنگ به معنی جامعه شناختی و مردم شناختی آن نخستین بار بوسیله مردم شناس انگلیسی ادواردبارنت تایلور در سال 1871 در کتابی تحت عنوان فرهنگ ابتدایی بکار رفت . وی در تعریف فرهنگ می گوید : فرهنگ مجموعه پیچیده ای است که در برگیرنده دانستنی ها اعتقادات هنرها اخلاقیات – قوانین – عادات و هر گونه توانایی دیگری است که انسان به عنوان عضوی از جامعه بدست می آورد.

مهترین کار موزه ی مردم شناسی هرمزگان معرفی و شناساندن فرهنگ-آداب و رسوم مردم هرمزگان می باشد.کهمهمترین آنها عبارت است از :کار –تجارت- زبان- آداب و رسوم – صنایع دستی –مسکن می باشد. موزه ی که در طرح نهایی مدنظر می باشد (موزه ی مردم شناسی) مانند دیگر موزه دارای پنج هدف می باشد: 1-جمع آوری 2- نگهداری 3- ذخیره سازی 4- تحقیق 5- ارائه

این موزه علاوه بر نشاندادن فرهنگ مردم هرمزگان فعالیت های دیگری هم دارد  از جمله مکانی برای یادگیری و آموزش –و ارتباط با مخاطبین از طریق امکانات آموزشی . و موزه ایی که ما طراحی میکنیم باید بتواند با اقشار مختلف جامعه ارتباط برقرار سازد البته با هماهنگی که با جامعه ی شهری و محلی دارد. از دیگر فعالیت های موزه :افزایش اوقات فراغت –جذب توریسم جهانی می باشد.

موزه ی مردم شناسی هرمزگان سمبل دستاوردهای اجتماعی –فرهنگی –تجاری یک جامعه نسبت به کل جهان است. به طور کلی موضوع پیشنهادی (موزه ی مردم شناسی هرمزگان ) در برگیرنده فرهنگ مردم هرمزگان (زبان- کار-صنایع دستی- مسکن- لباس) می باشد. در کنار این فعالیت های موزه  فعلیت های دیگری از قبیل کلاسهای آموزشی –جذب توریسم –محلی برای اوقات فراغت و مکانی برای نمایشگاهای موقت و دائمی  در نظر گرفته شده که این نمایشگاها در جذب بازدیدکنندگان بیشتر تاثیر بسزایی دارد.

 

فهرست مطالب

 

سرآغاز

مقدمه

فصل اول(1)

1-کلیات پژوهش                    

1-1- طرح و بیان مسئله

2-1- اهمیت موضوع

3-1- اهداف تحقیق

4-1- فرضیه ها و سولات

5-1- موضوع تحقیق

6-1- روش تحقیق

فصل دوم(2)

2- نگاهی به صنعت توریسم جهان و ایران

پیشگفتار

1-2- تاریخچه توریسم

1-4-2- اهمیت جهانگردی

5-2- توریسم در ایران

6-2- اکوتوریسم در ایران

7-2- مکان جلب جهانگرد

8-2- ابعاد اقتصادی توریسم

9-2- عوامل موثر درتوسعه توریسم

10-2- توریسم دراستان هرمزگان

11-2- حاصل گفتار

فصل سوم(3)

ضوابط و مقررات

3-معماری موزه

1-3- تعریف موزه

2-3- واژه موزه و مفهوم آن

3-3- انواع موزه

4-3- تاریخچه موزه

5-3- لزوم ایجاد موزه

6-3- موضوع و گستره موزه

7-3- شکل موزه

8-3- کارکردهای موزه

9-3- برسی موردی(کارکردها)

10-3- مخاطبین موزه

11-3- اهداف موزه ها

12-3- موزه در بینش اسلامی

13-3- عوامل موثر در طراحی موزه

15-3- حرکت در موزه

16-3- رنگ و نقش آن در موزه

17-3- کفپوش  و تاثیر آن در موزه

18-3- مصالح و نقش آن در موزه

19-3- ضوابط امنیتی در موزه

20-3- تاسیسات فنی

21-3- نتیجه گیری کلی از مبحث موزه ها

فصل چهارم(4)

4- نمونه های موزه های داخلی و خارجی

1-4- نمونه های داخلی

2-4- نمونه های خارجی

 

فصل پنجم(5)

5- مطالعات منطقه ایی

مقدمه

1-5- استان هرمزگان

3-1-5- پیشینه  تاریخی استان

4-1-5- وجه تسمیه هرمزگان

5-1-5- جمعیت نیروی انسانی

6-1-5- آب و هوا

7-1-5- ارتفاعات

8-1-5- زمین شناسی استان

9-1-5- ویژگی های اقتصادی

10-1-5 بناهای معماری تاریخی

11-1-5- مطالعات فرهنگی

12-1-5- جغرافیایی طبیعی

13-1-5- جغرافیایی سیاسی

2-5- نتایج

3-5- اقلیم

4-5- مشخصات و محسنات ساختمان های سنتی بندرعباس

5-5- نتیجه گیری

فصل ششم(6)

1-6- مبانی فلسفی و نظری طرح

2-6- بخش اول  بررسی معماری و هنر ایرانی

3-6- هنر و معماری دوره اسلامی

4-6- شیوه معماری ایرانی (بعد از اسلام)

 

14-6- بخش دوم مبانی فلسفی طرح

14-6- فضا ومعماری

فصل هفتم(7)

7- آنالیز سایت

1-7- بررسی بستر طرح

2-7- آنالیز و بررسی امکانات و داده های سایت

3-7- روند شکل گیری طرح

 

 

 

حجم فایل دانلودی 12 مگابایت – فرمت WORD

 

باکس دانلود

۲ دیدگاه

  1. با سلام و تشکر از سایت فوق العادتون …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کردن


پشتیبانی