پنج شنبه , ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸


من و تو معمار, متفاوت & حرفه ای
مرجع تخصصی معماری ایرانیان


خانه / فروشگاه محصولات / خرید نقشه ها و پروژه ها / مقاله پاورپوینت باغ صخره ای و معماری فضای سبز


مقاله پاورپوینت باغ صخره ای و معماری فضای سبز

مقاله پاورپوینت باغ صخره ای و معماری فضای سبز

در این پست با مقاله پاورپوینت باغ صخره ای و معماری فضای سبز همراه شما معماران گرامی هستیم .

مقاله باغ صخره ای و معماری فضای سبز در فرمت پاورپوینت و در 53 اسلاید میباشد .

پروژه درس انسان طبیعت معماری

مقاله پاورپوینت باغ صخره ای و معماری فضای سبز

گزیده ای از متن :

به طور كلي دو نوع باغ صخرهاي وجود دارد: باغهاي صخرهاي طبيعي و مصنوعي.

گـــروه اول شــامل آن باغهاي صخرهاي است كه صخرهها از قبل به صورت طبيعي در آن وجود داشته است و وجـود ايـن منـاظر  طبيعي دليل كافي براي ايجاد يك باغ صخرهاي است. ولي در گروه دوم سنگها و صخرهاي مـوردنيـاز وارد محيط ميشوند و گياهان كوچكي در آن به نمايش گذاشته ميشوند كه در حالت عادي از آنها براي بسترهاي  گلكاري و حاشيهها استفاده نميشود. گاهي مناظر بدون صخره از قبيل سواحل و شيبهاي پلهكاني مشكلات كمتري در جهت ايجاد بــاغ صخرهاينسبت به ساير مناطق دارند.

سنگ: هرچند سنگ براي رشد گياهان صخرهاي ضروري نيست، اما براي ايجاد يك باغ صخرهاي الزامی است.

نوع سنگ: نوع سنگ مورد استفاده در باغهاي صخرهاي، عمدتاً از انواعي است كه بيشتر در دسترس هستند در صورت امكان انواع سنگهاي متخلخل بهتر از سنگهاي سختي مانند گرانيت و شيست هستند.

انواعي از سنگهاي رسوبي از قبيل سنگهاي سخت ماسهاي و سنگهاي آهكي، البته از گروههايي كه زياد محلول نباشند، بهترين سنگها جهت ايجاد باغهاي صخرهاي هستند. سنگهاي آهكي يكي از زيباترين سنگها براي اين منظورند.

البته استفاده از سنگهاي آهكي داراي محدوديتهايي نيز ميباشند. گياهاني مانند رودودندرون كه با واكنشهاي اسيدي در خاك سازگاري يافتهاند، در مجاورت اين سنگها رشد مطلوبي ندارند. از سوي ديگر اتمسفر اسيدي شهرهاي آلودهاي مانند تهران، در زيبايي اين سنگها لطمه وارد كرده آنها را به رنگ سفيد مات در ميآورد كه ديگر نميتوانند القاگر فرم طبيعي باشند.

توفا يك نوع سنگ نرم سبك وزن با منافذ زياد و از نوع سنگهاي آهكي است كه از رسوب كربنات كلسيم در جريانهاي رودخانهاي پديد ميآيد. به راحتي قابل حمل بوده و براي گياهان نيز بسيار مناسب است.

استفاده از سنگها و صخرههاي سختتر نيز در باغهاي صخرهاي معمول است ولي ايجاد يك فضاي طبيعي روي آنها از قبيل رويش خزهها و رشد گلسنگها و ساير گياهان همراه سنگ به زماني طولاني نياز دارد.

هرگاه هيچ كدام از اين سنگها در دسترس نباشد، هيچگاه از سنگ معدن براي باغ سنگي استفاده نكنيد. سطح ناصاف، زوايه دارو تازة اين گونه سنگها نياز به زماني طولاني جهت هواديدگي و فرسايش دارد و گاهي نشانههايي از مته و ابزار استخراج سنگ روي آنها باقي است كه به زيبايي لطمه ميزند.

سنگهاي هوا ديدهاي كه از سطح زمين جمعآوري ميشوند و داراي خصوصيات و رنگهايي هستند كه دال بر قديمي بودن آنها است، ايدهآل ميباشند. در بعضي نقاط كشور ميتوان سنگهاي مناسب از اين دست را از ديوارههاي كهنه قديمي تهيه كرد.

تخته سنگ (كالار) معمولاً براي باغهاي صخرهاي مناسب نيست، ولي هرگاه هيچ سنگ ديگري در دسترس نباشد، ايجاد منظرة يك باغ صخرهاي با آنها غيرممكن نيست. براي اين كار توجه به دو نكته ضروري است: اول اينكه تخته سنگهاي مورد استفاده در اندازههاي مختلف باشند و ثانياً جايگذاري آنها بعضي به صورت مدفون و بعضي ديگر در معرض هستند. همانطور كه در بستر رودخانهها يا جريانهاي خشك شده مشاهده ميشود.

تصاویری از فایل :

فرمت : پاورپوینت
تعداد اسلاید : 53 – حجم فایل : 22 مگابایت

 

 

باکس دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کردن


پشتیبانی