من و تو معمار, متفاوت & حرفه ای
مرجع تخصصی معماری ایرانیان


خانه / گوناگون / پلان های کلیدی / لوکوربوزیه : ویلا استین


لوکوربوزیه : ویلا استین

لوکوربوزیه : ویلا استین

  villa stein , 1927

ساختار خانه بتن مسلح قالب بندی شده است که با یک نظم  پهن – باریک دهانه در امتداد عرض سایت سازمان یافته است.دهانه های باریک معمولا فضای گردشی و سرویس هارا نشان میدهد. نمای جلو و عقب خانه دارای کنسولی , برگرفته از ساختار اصلی است و به صورت صفحات خالص جلوه گر میشود.

 

نمای پشتی بر مبنای الگوهای افقی , فضای نورگیر را ایجاد میکند.پلان از داخل بخش کوچکی از تفرجگاه معماری را که مشخصه ی پروژه های اولیه است حفظ میکند و به نوعی پلان L شکل و برشی از پروژه ی امیوبل ویلا تبدیل میشود.

خانه برای خانواده ی استین ساخته شد , اما مبلمانش مطابق سلیقه ی معمار نبود. سیستم تراس های بامی که از پشت بام باز و به صورت آبشار به باغ سرازیر میشود شاید جذاب ترین ابتکار تصنعی باشد. فضاهای داخلی , به هنگام مقایسه , به طرز عجیبی وسیع و تیره نمایان میشود. مشکل اتاق های نشیمن نمایان شده این بود که لوکوربوزیه هرگز جدی با آنها برخورد نکرد و فقط به خانه های خیلی کوچک خود که مبلمانش به لوازم متحرک کوچک بسیار شبیه بود واقع بینانه تر نگاه میکرد.

اتاق نشیمن ویلا استین , مثل اتاق نشیمن ویلا ساووئا به جای استقرار صندلی ها و میزهای مناسب برای استفاده ی خاوادگی ,  برای برپایی نمایشگاه تندیس های نخستین در نظر گرفته شده بود. تنظیمات مجسمه گون قوس دار اتاق غذاخوری و میز تحریر واقع در فضایی با ارتفاع دوبرابر مقیاس وسیع داخلی به نظر نمی آمد.

 پلانهای ویلا استین

 

باکس دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کردن


پشتیبانی