من و تو معمار, متفاوت & حرفه ای
مرجع تخصصی معماری ایرانیان


خانه / گوناگون / پلان های کلیدی / خانه آبشار : فرانک لوید رایت


خانه آبشار : فرانک لوید رایت

خانه آبشار : فرانک لوید رایت

فرانک لوید رایت ( 1959-1867 ) بعد از یک دوره رکود کاری خانه آبشار را در بئران ( Bear Ran ) , پنسیلوانیا ( pennsylvania ) برای خانواده کوفمان ( kaufmann ) طراحی کرد. این خانه مهمترین خانه شخصی طراحی شده توسط رایت است و بسیار خوب بیانگر عقیده ی رایت مبنی براین مطلب است که : (( یک ساختمان باید جزئی از طبیعتی باشد که در آن واقع شده است )).

این بنای ترکیب شده با منظره ی بی نظیر و شکل یافته از عناصر ساده ای همچون سنگ های طبیعت اطراف , بتون, شیشه و فولاد به طرز باورنکردنی با محیط خود همخوان شده است. این عناصر ساختمانی که در مراحل تکنیکی و اجرایی بسیار دیدنی و قابل توجه هستند و همچون شاهکارهایی در بنا می درخشند , دست به دست هم داده اند تا مهارت ساختمان سازی رایت را به نمایش بگذارند.

 

 

برای دانلود پاورپوینت بیوگرافی و شرح اثار فرانک لویت رایت اینجا کلیک نمایید

 

خانه آبشار , مصداق بسیار خوبی از این گفته رایت است که : (( هیچ کس زیبایی خاص یک سایت را تا موقعی که من بنایی آنجا نسازم درک نمیکند ))

این خانه نیز مانند بسیاری از طرح های دیگر رایت از علائق و الهامات شخصی او شکل گرفته است. اگرچه در نگاه اول صفحات عریض بتونی خانه با طبیعت و درختان اطراف بیگانه به نظر میرسد , ولی با نگاه و توجهی هوشمندانه میتوان به انتظام بین خانه و طبیعت که نتیجه ی خلاقیت هنرمندانه ی رایت است , پی روی آبشاری معلق بوده و آب از کنار دیوارهای سنگی آن پایین سرازیر می شود.

این خانه که به طرز ماهرانه ای بر روی صخره ی آبشار قرار گرفته , چنان با طبیعت اطراف عجین شده که گویی جزئی از صخره بوده و به صورت ارگانیک در طول سالیان دراز به وجود آمده است. دیدی از بنا به سمت صخره ی آبشار و دید دیگر آن به سمت جنگل و درختان میباشد.

ایده ی تراس های پیش آمده خیلی زود به ذهن رایت خطور کرد. رایت از همان مصالح مدرنیسم جهانی استفاده کرد ; بالکن ها رنگی روشن دارند اما به دلیل نقش ساختاری از بالکن های آلمانی و فرانسوی ضخیم ترند.سرتاسر بنا شیشه به صورت افقی پیچ شده و پیش آمدگی های زیبا و شگرفی دارد. این خانه در بیشتر قسمت ها , دارای فضای باز است و تقریبا هر اتاق دارای یک تراس میباشد که تا خارج از محدوده ی دیوارهای بنا کشیده شده است ; چرا که در طراحی آن سعی شده است تا حد ممکن تعداد دیوارها کم و شفافیت در فضا رعایت شود. پیوستگی مصالح کاربردی برای کف ها ,  ورودی و تراس ها, محدوده های داخلی و خارجی بنا را با هم یک دست کرده است. طراحی دکوراسیون و نورپردازی نیز بر عهده ی خود رایت بوده است.

 

برای دانلود پاورپوینت بیوگرافی و شرح اثار فرانک لویت رایت اینجا کلیک نمایید

 

این بنا در سال 1962 به (( سازمان حفاظت از جنگل و منابع طبیعی پنسیلوانیای غربی )) اهدا گردید. در میان خانه های طراحی شده توسط فرانک لوید رایت , خانه آبشار , تنها خانه ای است که رایت برای آن یک قلب قرار داده که همان شومینه ی ساختمان است.

خانه ی آبشار از معروف ترین آثار رایت میباشد که اندیشه های معماری ارگانیک او را به خوبی نشان می دهد.

 

پلانهای خانه آبشار

پلان طبقه همکف
پلان طبقه اول
پلان طبقه دوم

نمای خانه ابشار

 

 

برای دانلود پاورپوینت بیوگرافی و شرح اثار فرانک لویت رایت اینجا کلیک نمایید

 

 

باکس دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کردن


پشتیبانی