من و تو معمار, متفاوت & حرفه ای
مرجع تخصصی معماری ایرانیان


خانه / مطالب و پروژه تحقیقی معماری / مطالعات معماری / دانلود ضوابط طراحی و برنامه فیزیکی خانه سالمندان


دانلود ضوابط طراحی و برنامه فیزیکی خانه سالمندان

دانلود ضوابط طراحی و برنامه فیزیکی خانه سالمندان

 در این پست با ضوابط طراحی ، ریزفضاها و برنامه فیزیکی خانه سالمندان با شما معماران گرامی هستیم .

این مطالعه در 53 صفحه میباشد که توسط گروه طراحی من و تو معمار تهیه و گرداوری شده و در یز میتوانید به صورت رایگان دانلود نمایید

دانلود ضوابط طراحی و برنامه فیزیکی خانه سالمندان

 

گزیده ای از متن :

 

. اهميت و ضرورت مسأله

اصولا ” خانه سالمندان ” مفهومي است که در ساليان اخير در فرهنگ ما مطرح است ، قبلا در نگرش هاي ارزشي و اجتماعي مردم ايران ، لزوم توجه به چنين مبحثي نبوده است . ظاهرا به دليل ظهور شرايط جديد در تماميزمينه هاي اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي در چند دهه ي اخير ، اجبارا بايد برايحداقل بخشي از جمعيت سالمند ايران، به فکر برنامه ريزي هاي مناسب به منظور ساخت اين گونه فضاهاي سکونتي ويژه در ايران بود .

با توجه به دلايلي که در زير خواهيم اورد انتظار مي رود که به زودي در شهرهايمان با يک نياز آشکار براي ورود سالمندان به خانه هاي سالمندي رو به رو شويم ، نيازي که هم اکنون به صورت پنهان وجود دارد .

همچنین ببینید :  تحلیل معماری دو نمونه خانه سالمندان داخلی و خارجی

  • افزايش طول عمر و بالا رفتن نسبت سالمندان در جمعيت .
  • کوچک شدن خانواده و تغيير آن از حالت سنتي به مدرن و در نتيجه کاهش ميزان جذب و پذيرش سالمندان در خانواده هاي جديد .
  • گسترش آپارتمان نشيني و تغيير فضاي زيستي براي خانداده ها .
  • کوچک شدن آپارتمان ها به سطوح زير 70 متر مربع و محدوديت جا براي خانواده هاي داراي سالمند .
  • اشتغال زماني در خارج از خانه و احتمالا کار نوبتي در شب و تنها ماندن سالمندان در آپارتمان .
  • اشتغال مردان در شغل دوم يا سوم و کاهش حضور آنها در کنار سالمندان و بي سرپرست ماندن سالمندان .
  • افزايش اشتغال زنان و کاهش حضور ان ها در خانه و در کنار سالمندان .

-علاقه زوج هاي جوان به کسب اشتغال بيشتر و دوري از دخالت سالمندان در امور زندگي آن ها.

-کاهش باروري و به وجور آمدن سامندان تنها و بي فرزند.

-کاهش درآمد، افزايش اوقات فراغت،از دست دادن توانايي ها ، از دست دادن همسر، از دست دادناستقلال، بروز برخي معلوليت ها و عزلت روزافزون با کهولت همراه هستند لذا سالمند يا راهي آسايشگاه مي شود و يا اگر بنواند حرکت کند روزها را به خارج از خانه رفته در پارکها و با هم سن وسالان خود به گذران بقيه عمر مي پردازد.

–       افزايش بيماري ها و معلوليت ها در کهنسالي و نيازآنها به پرستاري ويژه که ارائه آن درخانواده مشکل است.نياز رو به افزايش سالمندان براي کمک گرفتن از ديگران در امور شخصي و مشکلات ناشي از آن مثلحمام کردن ، بهداشت و تغذيه به ويژه در مورد سالمندان معلول و بيمار که فاقد همسر هستند و در خانه فرزندان و بستگان زندگي مي کنند.

اگرچه ما موظف هستيم که در حال حاضر فرهنگ حفظ احترام و علاقه به سالمندان و نيز نگهداري از آنان را در خانواده، ترويج و توصيه کنيم ، اما واقعيت اين است که شرايط فعلي زندگي اجازه نمي دهد اين کار، بدون ايجاد مشکل انجام پذيرد.

شکل ماشيني زندگي کنوني ،آپارتمان نشيني و فضاي کوچک منازل ،کاهش تعداد فرزندان، مهاجرت فرزندان به ساير کشورها ، و دور شدن انان به هر شکل از والدين ، باعث مي وشود که سالمندان دچار معضلات و مشکلات تنهايي، افسردگي ، اضطراب و در نهايت بيماري هاي جسمي و رواني مي شود.

از سوي ديگر ، برخي از افراد ، در نگاه اول به خاطر تغيير توضيع سني مضطرب شده و افزايش تعداد سالمندان را مصيبتي بزرگ مي دانند. آن ها نگران اين مسُله هستند که جامعه براي افراد سالمند زودرنج، داراي وضعيت نامساعد، و نيازمند مراقبت ويژه ، چه خواهد کرد. در صورتي که با اطمينان مي توان گفت که اجراييک برنامه ي صحيح، نه تنها موجب به تاخير افتادن سالمندي و حذف برخي از مشکلات انان ميگردد، بلکه معنايي تازه به زندگي سالمندان ميخشد.[1]

 

1-3. اهداف و انتظارات

درباره ي انچه در حال حاضر ، به دليل عدم توجه به نيازهاي سالمندان، در ايران اتفاق افتاده مي توان گفت که ايجاد مراکز نگهداري از سالمندان و به ويژه سالمندان عليل ، قبل از ان که مشکل سالمندان را حل کند، مسايل ساير اعضاي خانواده را کاهش ميدهد.

به طور کلي در برنانه ريزي هاي دراز مدت، موضوع طراحي و ساخت خانه ي سالمندان نياز يه توجه بيش تر دارد و مسلما بايد در اين گونه برنامه ريزي ها در نظر گرفته شود. اما متاسفانه علي رغم وجود اين نياز تا کنون هيچ ضابطه اي اصولي و راهنماي کاملي در مورد استفاده از طراحي مناسب در ساخت اين فضاها در کشور ما ، تدوين شده است . در عين حال ، توجه زود هنگام کشورهاي غربي به اين موضوع ( حدودا از دهه ي 1950 ميلادي به بعد ) و مطالعات وسيعي که در اين ارتباط انجام شده است ، به دليل زير بناي ارزشي و فرهنگي خاص هر کشور ، نمي تواند مورد استفاده ي مستقيم در کشور ما قرار گيرد ، اما به هر حال بررسي و تجزي و تحليل تجربيات اين کشورها نيز اجتناب ناپذير مي باشد .

ان چه مسلم است تغيير ذهنيت بد بينانه ي سالمندان و ساير افراد جامعه ، نسبت به مراکز سالمندي و قضاوت صحيح و منطقي در اين مورد ، مي تواند آغازي براي حل اين مشکل باشد . فراهم کردن شرايطي که افراد سالمند داوطلبانه عضو مؤسساتي مانند خانه سالمندان شوند ، باعث مي گردد نگرش انها نسبت به اين مراکز تغيير کند . هنگامي که مردان و زنان سالخورده با اراده ي خود به مؤسسه ي سالمندان بروند ( نه به اجبار شرايط ) خوشحال تر خواهند شد و انگيزه قوي خواهند داشت که با تغييرات شديد ناشي از الگوي زندگي سازماني سازش کنند .

مردان و زناني که عادت دارند با اشخاص ديگر باشند و در فعاليت هاي گروهي شرکت کنند ، از تماس هاي اجتماعي و فرصت هاي تفريحي ، که زندگي سازمانيبراي آنها فراهم مي کند ، لذت مي برند . افراد سالخورده ، در صورتي که بتوانند تماس با افراد خانواده و دوستان راحفظ کنند ،با زندگي سازماني سازش خواهند کرد . مهم تر از همه اين است که احساس کنند هنوز هم عضوي از خانواده هستند و تماس و رابطه ي آنها با فرزندان و خويشان قطع نشده است .

در عين حال ، امروز اين واقعيت مهم بيشتر مورد توجه است که شکل زندگي سالخوردگان بايد با نيازهاي بدني و روان شناختي شخص سالخورده متناسب باشد.  تاکيد بر اين است که سلامت فرد سالخورده ، تامين گردد، فرصت هايي براي معاشرت با اشخاص هم فرهنگ  هم سن براي او فراهم شود . هم چنين  استفاده از برنامه هاي تفريحي و ساير فعاليت ها ، از قبيل اراوهاي مناسب، استفاده  از کتابخانه ،گل کاري، انجام دادن کارهاي دستي،برگزاري جشن هاي ويژه، فيلم ، نمايش، کنسرت،برنامه هاي ديني و … براي شخص سالخورده پيش بيني گردد.[1]

 

 

ll دانلود با لینک مستقیم  ll             

ll دانلود با لینک کمکی  ll             

حجم: 1 مگابایت

فرمت: PDF

منبع : من و تو معمار

 

برای دیدن لیست کامل رساله و مطالعات معماری اینجا کلیک کنید 

 

باکس دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کردن


پشتیبانی